גלריות >>

 

 

הורה יקר,

בבואך לבחור גן מומלץ ביותר לברר את הפרטים הבאים בשיחת טלפון ראשונה,

וכך תחסוך זמן יקר .

1.  רישוי.

לדעתי חשוב שהגן יהיה ברשיון. עיריה ומשרד החינוך, או לצעירים משרד העבודה והרווחה. בכל מקרה על מנת לקבל רישיון צריך לעמוד בדרישות משרד הבריאות  ומשרד הבטיחות.

יש לצערי בארץ הרבה גנים ללא רשיון שמציבים שלטים מטעים כמו פיקוח... כזה או אחר. פיקוח איננו מעיד על עמידה בתקנים הנדרשים רשיון כן.

גן ברשיון מחוייב בצוות מוסמך, במרחב מחיה מתאים, ובמתקנים בטיחותיים. גן ברשיון מחוייב עמידה בתקני תברואה גבוהים.

אין להורים כלים לבדוק את הדברים הללו לעומק לכן חשוב שיהיה מי שבודק אותם.

נכון שקשה למצוא גן עם מספר ילדים נמוך ברשיון, כי השגת רשיון כרוכה בהשקעה כספית גבוהה. אבל החשוב מכל הוא שילדכם יהיו מוגנים ובטוחים.

 

2.  הכשרה

חשוב מאד לדעת אם הצוות העשוי לטפל בילדך עבר הכשרה כלשהי. והאם ממשיך להתעשר ולהתאים, את דרכי הוראתו, לשינויים המתחוללים בחברה ובחינוך הילדים.  לדעתי  "אין מורה טוב שיודע מספיק".

חשוב שיהיה בצוות הגן לפחות אדם אחד הבקיא בהגשת עזרה ראשונה ואשר משתתף ברענון הגשת עזרה ראשונה לעיתים סבירות. גן שאינו מבין את החשיבות בכך לא ידע לתת מענה לילדים בעת הצורך ולכן, הייתי נמנעת מלבקר בו.

 

3. גודל הקבוצה

למרות שתקני משרד החינוך מחמירים פחות. אני ממליצה על מספר מקסימלי של 15 ילדים בקבוצת בני שנתיים ומטה. ולא יותר מ-24 ילדים בקבוצה של בני שנתיים ומעלה.

 

4. מספר אנשי צוות

מספר ילדים בקבוצה, ביחס לאנשי הצוות.  כדאי לברר את מספר אנשי הצוות וזמינותם במשך שעות  הערנות של הילדים. האם הצוות פנוי לשהייה עם הילדים או עסוק במטלות, כגון: ניקיון, בישול וכו. 

האם הצוות נמצא או מגיע ברוטציה?  התשובה למספר אנשי הצוות הרצוי, כמובן נעוצה בגיל ילדי הקבוצה ובטווח הגילאים בקבוצה.  כמובן שאין להסתמך אל שיחה טלפונית ויש לאשר את הדברים בעת ביקור. אלא שכאמור אם יחס המטפלים ילדים אינו מתאים את שיקולייך  או שמתברר כבר בשיחה טלפונית שמתוך שלש מטפלות ל24 ילדים אחת מגיעה ב10:00 ועסוקה בהכנת א. צהריים הרי שלקבוצה רק שתי מטפלות. הנה סיננת עוד גן.

 

5. שיחות טלפון

שימו לב למשך הזמן שהוקדש לכם בשיחת הטלפון, שערו שבזמן זה נלקח  איש צוות מהילדים מספר פעמים ביום. האם מי שענה לקריאת הטלפון שלכם הוא חלק מהצוות המטפל?? מי היה עם הילדים בזמן זה? האם משך השיחה היה סביר?

אתם מצדכם השתדלו להעריך את הגננת הממהרת לחזור לילדי הגן ואשר מבקשת לשוחח איתכם בזמנה הפנוי . והשתדלו להתקשר אחרי שעות הפעילות.

הייתי נמנעת מגן שבו הגננת עזבה את ילדי הקבוצה לשיחה של מעל חצי שעה, בהנחה שאינני ההורה המתעניין היחידי .

 

 

 

ב ה צ ל ח ה