גלריות >>

זוכר כשהיית ילד?

רצית לחוש שאתה מוגן. אהבת את הבית.

זוכר מי חיבק אותך? מישהו פרע  בחיבה את שיער ראשך, מישהו טפח לך  על השכם וגרם לך לחוש גאווה.

גם אם אתה לא תמיד זוכר, משהו מהתחושות שהאנשים הללו נטעו בך הולך אתך תמיד. הילדוּת היא  בת לווייה צנועה אבל עיקשת. בכל אשר תלך היא אתך. מסתתרת בשפת הגוף, בהתנהלות.(בצורה בה אתה מתבטא, מתקשר או מרגיש)
כמה פעמים אמרת לעצמך שהזמן עף לך מבין האצבעות, שהילדים גדלים מהר מדי ולפני
שתבין מה קורה הם כבר לא יהיו ילדים? שאתה פוחד לעשות טעויות, לפספס.
בואו נעשה את הדבר החשוב הזה כמו שצריך
היום, כשאנחנו מוצפים שיטות חינוך נסיוניות מקושטות בהרבה מלים 'מקצועיות', קל
מאוד ללכת לאבוד בתוך השפע שמציע לנו למצות מייד את הפוטנציאל של הילדים. קל להתפתות  ולשכוח את העיקר:
הם עדיין ילדים.
אלה שתילים רכים שזקוקים לחממה. לזמן הבשלה.  
ינקות, ילדות, התבגרות,זהו סדר הדברים הטבעי. 
על סדר הדברים הטבעי הזה מושתתים עקרונות הלימוד בגן, ונסיון של שנים רבות עם ילדים מוכשרים ושמחים שכבר בגרו, מוכיח את עצמו מדי יום.
מנסיוני, שיתוף פעולה אמיתי בין ההורים לצוות הגן תורם ליצירת אקלים חיובי, ומציב בפני הילדים מודל נכון וראוי לחיקוי.

ביסודה של הנחת העבודה שלי עומדת התפיסה שכולנו; הילדים, המטפלות, הגננות וההורים, מהווים מערכת דינאמית שיחסי גומלין רציפים ונינוחים בתוכה, הם תנאי חשוב לשלוותם, ביטחונם והישגיהם של הילדים בגן.

על כן הנכם מוזמנים לבקר בגן בכל עת שתעלה על דעתכם.

מעורבתכם, מעבר לכך שתסייע לצוות ולי, תביא אתכם להיכרות מעמיקה של הגן ותאפשר לכם להשתתף בקבלת החלטות באשר לחלק מפעילויות הגן ותכני הלימוד בו.

כדאי לקחת בחשבון שהשתתפות פעילה של הורים והתחושה שהם מהווים חלק אינטגרלי של המערכת, מקנה להם שקט נפשי ומסייעת להפיג חששות טבעיים המוכרים לכולנו.

 העבודה שלנו עם הילדים מסתייעת במשחקים ובהתנסות בעצמים. אנחנו מקדישים תשומת לב רבה לעידוד ההתבוננות וניצול הזדמנויות הנוצרות תוך כדי הפעילות השוטפת בגן. אנחנו מכוונים לחקירה והסקת מסקנות. חשוב להבין שילדים בגיל הגן  משופעים בסקרנות ויכולת מרשימה לחשיבה וקליטה, אבל מטבע הדברים לא כולם מתפתחים בקצב אחיד. ילד שלא בשל עדיין לעסוק במושג מסויים, לא יפיק ממנו כל תועלת, בלי קשר לטכניקת הלימוד. העיסוק במושגים ותחומים שונים חייב איפוא להיות דינאמי וגמיש כדי לאפשר לילדים להפיק ממנו, כל אחד בזמן הנכון לו, את מירב התועלת.  מבחר המשחקים, העזרים, והחומרים, בגן, הוא רחב ומגוון, ועומד לרשותו של כל ילד בכל רגע נתון.

 

ועוד מלה על 'ילדות'

 

ילדות היא דבר שאי אפשר לתקן בדיעבד. כולנו יודעים זאת, ועדיין- בתוך המירוץ המטורף של החיים המודרניים קשה להיות מודעים לקלקולים בזמן אמת, אבל זמן אמת- בכל מה שנוגע לילדות, הוא זמן קריטי.
מישהו חייב להיות שם, קשוב ודרוך בכל רגע נתון.
אני רואה בילדות את חשבון החיסכון של הנפש וחשוב בעיני שיהיה מי שרואה בשמירה על הנכס היקר הזה את תפקידו וייעודו.
בזה אני רואה את ייעודי

 

שלכם
רוחלה